Pielęgnacja obuwia

Pielęgnacja obuwia

Stan techniczny Państwa obuwia zależy od odpowiedniej jego pielęgnacji. Proces ten powinno się rozpocząć już od momentu zakupu obuwia. Zalecamy Państwu, aby nowe buty, jeszcze zanim zostaną użyte poddać gruntownej impregnacji. W tym celu na każdy but należy nałożyć równomierną warstwę dopasowanego do danego typu skóry produktu impregnującego. Przed jego nałożeniem proszę się upewnić, że obuwie nie jest zamoczone lub też zawilgocone. Po pierwszym nałożeniu impregnatu należy poczekać, aż skóra go wchłonie a następnie powtórzyć czynność raz lub dwukrotnie. Impregnację należy powtarzać co jakiś czas oraz po każdym czyszczeniu na wilgotno i mokro. Drodzy Państwo, proszę również unikać polerowania wilgotnych jeszcze butów czy też nadmiernego ich spryskiwania.

Niezależnie od skrupulatności i regularności czyszczenia obuwia z czasem, w skutek mechanicznego zużycia butów czy wpływów atmosferycznych, działanie impregnatu zostaje częściowo zniesione. Jest to proces naturalny, nieuchronnie prowadzący do spadku jakości obuwia i w dużym stopniu niezależny nawet od jego jakości. Tym nie mniej warto zadbać o to by środki chroniące nasze buty były, jak najlepszej jakości; zawierające odpowiednio selekcjonowane substancje tłuszczowe i oleje, które łączone z odpowiednimi barwnikami odświeżą nasze obuwie.
To jaką technikę i środki użyć, zależy od rodzaju skóry.

Rodzaje skóry oraz sposoby ich pielęgnacji

Skórą w terminologii obuwniczej określa się skóry zwierząt tj.: krowa, owca, koza, której strukturę włókien konserwuje się w procesie garbowania. Materiał tak określony jest najstarszym ze znanych w historii mody, używanym do produkcji obuwia. Niepowtarzalne właściwości skóry jak: przewiewność, przepuszczanie pary wodnej, gromadzenie wilgotności, wytrzymałość na rwanie, rozciągliwość i powracanie do pierwotnej formy stanowi o tym, iż jest po dziś dzień najpopularniejszym oraz najbardziej cenionym materiałem w obuwnictwie.

Skóra jest na tyle elastycznym materiałem, że z czasem wykształciły się różnorodne techniki jej garbowania i powlekania. Klasyfikując skórę pod tym względem wyróżniamy co najmniej kilkanaście jej rodzai. W naszych poradach pragniemy przedstawić Państwu kilka najważniejszych z nich, tak by dobrać do nich odpowiednie środki pielęgnacji, dzięki czemu zachowają Państwo typowe ich właściwości oraz pierwotny wygląd. Serdecznie polecamy Państwu tu również naszą stronę internetową, gdzie w zakładce „Akcesoria” odnajdą Państwo całą paletę środków do pielęgnacji obuwia.

Skóra gładka

Gładkie skóry są obrabiane od ich zewnętrznej części tzw. strony licowej. Faktura takiej skóry może być nie tylko idealnie gładka, ale także groszkowana, posiadać struktury, może być błyszcząca lub matowa. Niestety skóra nie jest materiałem super-odpornym na działanie czynników zewnętrznych i z łatwością przepuszcza wodę. Dlatego też, warto zadbać o zwiększenie jej odporności na przesiąknie poprzez stosowanie specjalnych kremów. Podczas deszczowej pogody szybszemu zużyciu ulegają również skórzane podeszwy. Przemoczone obuwie powinni Państwo najpierw dokładnie osuszyć. Po wysuszeniu konieczne jest zaimpregnowanie obuwia a w następnej kolejności pokrycie wierzchniej warstwy odpowiednią pastą do pielęgnacji obuwia. Ważnym elementem jest włożenie do środka już schnącego obuwia prawideł, które zapobiegają jego deformacji. Kiedy naniosą już Państwo krem o odpowiednim odcieniu na wierzch obuwia, należy je później wypolerować miękką ściereczką w celu uzyskania połysku.

Nubuk i welur

Nubuk i welur są to skóry przeszlifowane lub ziarniste. W nubuku zewnętrzna strona charakteryzuje się krótkimi, delikatnymi, aksamitnymi włóknami przypominającymi fakturą skórkę brzoskwini. Welur z kolei po wewnętrznej stronie posiada pojedyncze miękkie i elastyczne włókna; często określany jest potocznie jako „zamsz”. W przypadku tego typu skóry proponujemy Państwu zakupić specjalne szczoteczki wykonane z gumy lub włosia i miękkiego drutu, które doskonale czyszczą i zapobiegają osiadaniu brudu. Równie ważne jak samo czyszczenie jest dla nubuku i weluru jego impregnacja. Na rynku można obecnie zakupić liczne spray’a w tym typowo pielęgnacyjne, jak i takie, które chronią przed przesiąkaniem wody.

Skóry lakierowane

Skóry lakierowane to skóry lub też materiały syntetyczne posiadające specjalne pokrycie lakierowe. Tego typu materiały posiadają różne tłoczenia i faktury; są gładkie, wytłaczane, marszczone, z metalicznym połyskiem lub też warstwą lakieru. W tego typu skórach bardzo ważne są produkty pielęgnacyjne zachowujące elastyczność obuwia. Lakierowane obuwie proponujemy Państwu czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Odradzamy natomiast je impregnować, gdyż mogłoby to zmniejszyć efekt lakierowania i połysku. Do pielęgnacji polecamy Państwu specjalne kremy do lakierowanej skóry oraz flanelową ściereczkę.

Skóry Nappa i Brush

Są to skóry obrabiane od zewnętrznej strony skóry. W procesie ich wytwarzania stosowana jest technika szczotkowania nadająca wysoko połyskowy wygląd powierzchni. Skóry tego typu są gładkie oraz niezwykle miękkie. Ze względu na ich delikatną strukturę wymagają one szczególnej pielęgnacji w technikach tej samej, co w przypadku skóry gładkiej. Warto jednak zwrócić na takie obuwie szczególną uwagę; czyścić i impregnować je regularnie.

Materiały syntetyczne

Tego typu materiały wierzchnie produkowane są z tworzyw syntetycznych imitujących skóry naturalne lub też tworzące faktury zupełnie nowe i fantazyjne. W przypadku tego typu obuwia pasty do skór nie spełnią swej roli, a najprostszą techniką pielęgnacji jest miękka, wilgotna gąbka z odrobiną delikatnego płynu czyszczącego.

Materiały tekstylne

Są to inaczej materiały włókiennicze, coraz częściej wykorzystywane nie tylko do produkcji ubrań ale i butów; są stosowane w obuwiu letnim, typowo domowym, ale również ostatnio spotykane są w obuwiu wieczorowym oraz codziennego użytku. Do pielęgnacji takiego obuwia sugerujemy Państwu aby na sucho je szczotkować oraz pielęgnować odpowiednimi sprayami do materiału. Polecamy między innymi piankowy spray, który czyści i ożywia kolory. Ważna uwaga: Obuwia tekstylnego nie wolno prać! Inne generalne zasady pielęgnacji obuwia dotyczą ich częstej zmiany, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Po zdjęciu butów powinni Państwo włożyć do nich odpowiedniego rozmiaru prawidła, które zapobiegną deformacji obuwia. Kolejną elementarną zasadą jest używanie łyżki do butów podczas ich zakładania. Dodatkowo podeszwę skórzaną, w celu zapobieżenia zbyt szybkiemu ścieraniu, można podzelować.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu, choć trochę w zakupowych decyzjach. Jeśli mają Państwo dalsze pytania lub uwagi prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny na podane na naszej stronie internetowe dane kontaktowe. Zapraszamy do korzystania z naszych usług.

X